III NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA BIBLIJNA

III Niedziela Wielkanocna 1.05.2022 - Parafia Świętej Trójcy ...

On cierpiał i trzeciego dnia Zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia. W Jego Imię jest głoszone wszystkim ludziom nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Kto wierzy w Niego i zachowuje Jego przykazania, ten prawdziwie jest uczniem Pańskim, w którym Miłość Boża jest doskonała.

Narodowy Marsz dla Życia

Narodowy Marsz Życia 2024: Niech żyje Polska!

Narodowy Marsz Życia wznosi się jako głos w obronie życia, rodziny, wiary, wolności i niepodległości. To nie tylko manifestacja wartości, ale także solidarność z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Zwłaszcza z nienarodzonymi dziećmi zagrożonymi aborcją oraz tymi, którym nie było dane się narodzić.

Wybór daty na 14 kwietnia, w Narodowe Święto Chrztu Polski, nie jest przypadkowy. Oznacza to manifestację wdzięczności i odpowiedzialności za dziedzictwo, teraźniejszość i przyszłość chrześcijańskiej Polski. Hasło “Niech żyje Polska!” wyraża pragnienie, aby Polska żyła w duchu rodzin, dzieci, suwerennych ojczyzn i kultury opartej na wierze, nadziei i miłości.

W obliczu wyzwań, jakie stoją przed Polską w kontekście cywilizacji życia i praw rodziny, Narodowy Marsz Życia jest wyrazem wspólnej odpowiedzialności. Społeczna i duchowa przyszłość Ojczyzny waży się teraz.

Dziś, gdy wielu Polaków uznało, że naród porzucił sprawę cywilizacji życia i praw rodziny, całe dziedzictwo świętego Jana Pawła II, konieczny jest nowy zryw odpowiedzialności. Waży się społeczna i duchowa przyszłość Ojczyzny. Dlatego nikt nie powinien pozostać z boku z opuszczonymi rękoma.

Niech ten marsz stanie się widocznym sygnałem dla świata, że Polska – naród rodzin – pragnie żyć.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku tutaj!

NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Obraz

Święto Miłosierdzia Bożego ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione Siostrze Faustynie.

Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Jezus w Płocku w 1931 r., gdy przekazywał swą wolę co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z Koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto, która rozpoczyna się w Wielki Piątek.

Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale czasem łaski dla wszystkich ludzi.

W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Jezus z tym świętem związał. Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia – powiedział Chrystus – ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300).

Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz. 699).

Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz być w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi świętej) i godnie przyjąć Komunię Świętą.

OKTAWA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Obraz Jezusa Miłosiernego

ZAPRASZAMY CODZIENNIE DO KOŚCIOŁA NA NOWENNĘ DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA – KRONKA – 15.00  KAŻDEGO DNIA W KONKRETNEJ INTENCJI A –

02 IV 2024 – 19 ROCZNICA NARODZIN DLA NIEBA ŚW. JANA PAWŁA II ZAPRASZAMY NA WSPÓLNĄ MODLITWĘ NA 21.30 POD POMNIK PAPIEŻA PRZY KOŚCIELE

Święty Jan Paweł II Patronem Małopolski » Małopolska

 

Zmartwychwstanie Pańskie

Zmartwychwstanie Jezusa - Obraz religijny

Surrexit Dominus de sepulcro
qui pro nobis pependit in ligno (z Liturgii).
«Zmartwychwstał z grobu Pan,
który dla nas zawisł na krzyżu». Alleluja!
Oto rozbrzmiewa świąteczne orędzie paschalne:
Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie
zmartwychwstał!
Ten, który był «umęczon pod Ponckim Piłatem,
ukrzyżowan, umarł i pogrzebion»,
Jezus, Syn Boży zrodzony z Maryi Dziewicy,
«trzeciego dnia zmartwychwstał, jak oznajmia
Pismo» (Credo).

Ta radosna wieść
jest dla ludzkości źródłem nadziei.
Jeśliby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał,
daremna byłaby nie tylko nasza wiara
(por. 1 Kor 15, 14),
ale również nasza nadzieja,
bo wszyscy bylibyśmy we władzy zła i śmierci.
Tymczasem jednak — głosi dzisiejsza Liturgia —
Chrystus zmartwychwstał
jako pierwszy spośród tych, co pomarli
(por. 1 Kor 15, 20).
Umierając, Jezus przełamał i zwyciężył
żelazne prawo śmierci,
i na zawsze wyrwał jej trujący oścień.

«Pokój wam!» (J 20, 19).
Takie jest pierwsze pozdrowienie,
jakie Zmartwychwstały skierował do uczniów;
pozdrowienie, które On, Chrystus, dzisiaj niesie
całemu światu.
O Dobra Nowino, tak bardzo oczekiwana
i upragniona!
O wieści pocieszająca uginających się
pod ciężarem grzechu i jego wielorakich struktur!
Wszystkim, zwłaszcza najmniejszym i biednym,
głosimy dziś nadzieję na pokój,
prawdziwy pokój, budowany na solidnych
fundamentach
miłości i sprawiedliwości, prawdy i wolności.

VI N.W.P. NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ – NIEDZIELA PALMOWA

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę.

To właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej „powtarzać” wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej do XI w. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego była początkowo wyłącznie Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerusalem. Obie tradycje szybko się połączyły, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i Męka) . Przy czym, w różnych Kościołach lokalnych owe procesje przyjmowały rozmaite formy: biskup szedł piechotą lub jechał na osiołku, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre też przekazy zaświadczają, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów (czyżby nawiązanie do gestu Piłata?).

Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza – Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek). W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, że kapłan idący na czele procesji trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, aż mu otworzono. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: „Witaj krzyżu, nadziejo nasza!”.

Niegdyś Niedzielę Palmową na naszych ziemiach nazywano Kwietnią. W Krakowie (od XVI w.) urządzano uroczystą centralną procesję do kościoła Mariackiego z figurką Pana Jezusa przymocowaną do osiołka. Oto jak wspomina to Mikołaj Rey: „W Kwietnią kto bagniątka (bazi) nie połknął, a będowego (dębowego) Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał (…). Uderzano się także gałązkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitająca, pulsująca życiem wiosny witka udzieliła mocy, siły i nowej młodości”. Zresztą do dnia dzisiejszego najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby gardła według naszych dziadków jest właśnie bazia z poświęconej palmy, którą należy połknąć. Owe poświęcone palmy zanoszą dziś wierni do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół zaś z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: ” Hosanna Synowi Dawidowemu!”, ale wskazuje drogę jeszcze dalszą – ku Wieczernikowi, gdzie „chleb z nieba zstąpił”. Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni… Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc… To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa…

Niedziela Palmowa - Niedziela Męki Pańskiej - Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu

PLAN ADORACJI od Wielkiego Czwartku – do Wielkiej Soboty 2024

28 III od godz. 21.00 do 22.00 ul.: Jonatana 2 i 4, Koszteli 1, 2, 3, Grabsztyny 1, Grabsztyny 2, 3, Grabsztyny 4

Od godz. 22.00 do 23.00   ul.:  Krąselki 1, 2, ul. Sadowa 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14,16

od godz. 23.00  do 24.00 ul.: Modlińska – Warsz., po obu str. i ul. Przyrzecze, Bukowska i Kalenicka, oraz Chlubna, Skierdowska i Fantastyczna’

od godz. 24.00 do 01 ul. Brzozowa, Lasek Brzozowy, Zagajnikowa, Dereniowa i Wyszyńskiego

29 III – w nocy:

od godz. 01.00 do godz. 02.00 -OŚ. BUKOWY DWOREK WSZYSKIE NR MARMUROWA – BLOKI

od godz. 02.00 do 03.00 Malinowe Lato, Cudne Manowce, Milenijna, Nad Smużną Dolinką

od godz. 03.00 do godz. 04.00 ul.. Oś. Buków……Warszawa….

UL. Sortowa, Jędrzejewskiego, Mielnicka, Łanowa, Szawelska, Mławska, Główna, Gąsierowskiej, Landworowska

od godz. 04.00 do godz. 05.00 ul.: Ruciańska i Stasinek, Ciechanowska, Łączna (Warszawa),

od godz. 05.00 do godz. 06.00 ul. BLOKI : Akademijna 3,5, 6, 7, 8, 10

od godz. 06.00 do godz. 07.00 : Akademijna 11, 13, 15, 17, 19

od godz. 07.00 do godz. 08.00 Przylesie Blok 5, 5A, 5B, 7A, 7B

od godz. 08.00 do godz. 09.00  Przylesie domy wielorodzinne i domy jednorodzinne

od godz. 09.00 do godz. 10.00 ul.: Dworkowa, Matejki, Wiosenna, Politechniczna, Kameralna i Studencka, Ogrodowa

od godz. 10.00 do godz. 11.00 ul.: Oś. Leśna Polana i Klonowa i Wiedzy, Słoneczna Polana

od godz. 11.00 do godz. 12.00 ul.: 1 Maja, Tęczowa, Obrębowa, Jasna

od godz. 12.00 do godz. 13.00 ul.:  Leśna 17 A, B, C, D

od godz. 13.00 do godz. 14.00 ul. Leśna 17 E, F, G, 21A

Godz. 14.00 do godz. 15.00 ul.: Pańska, Szkolna

od godz. 15.00 do godz. 16.00 ul.:  Dębowa Warszawa i Dębinki ze Świerkową, Platanowa

od godz. 16.00 do godz. 17.00 ul.; Marmurowa – domy jednorodzinne

od godz. 17.00 do godz. 18.00 ul.: Leśna Domy Jednorodzinne

Od godz. 18.00 do godz. 19.00 ul.: Rejtana, Warszawska

od godz. 21.00 do godz. 22.00 ul.: Modlińska: cała – ale tylko nr. parzyste.

od godz. 22.00 do godz. 23.00 ul. Modlińska: cała – ale tylko nr. nieparzyste

od godz. 23.00 do godz. 24.00 ul.: Źródlana, Krzywa, Wygonowa, Niwna

od godz. 24.00 do godz. 01.00 ul.: Piaskowa i Wiślana, Różowa

30 III – w nocy:

od godz.  01.00 do godz. 02.00 ul.: Parkowa, Abramowicza, Instytucka.

Od godz. 02.00 do godz. 03.00 ul.: Wałowa, Wiejska (obie struny) Jabłonna -Legionowo i Okulickiego

Od godz. 03.00 do godz. 04.00 ul.: Chotomowska, Zielona, Miła, Zakopiańska.

Od godz. 04.00 do godz. 05.00 ul.:  Gdyńska – Legionowo i Zegrzyńska

Od godz. 05.00 do godz. 06.00 ul. Kwiatowa, Poziomkowa, Urocza

Od godz. 06.00 do godz. 07.00 ul.: Gajowa, Helska, Wakacyjna, Rekreacyjna, Wczasowa, Akacjowa,, Polankowa i Myśliwska

Od godz. 07.00 do godz. 08.00 ul.:  Łączna, Bliska, Prosta, Cicha

Od godz. 08.00 do godz. 09.00 ul.: Bziuka, Konwaliowa, Grunwaldzka, Legionowska i Malborska

Od godz. 09.00 do godz. 10.00 ul.:  Piastowska, Polna

Od godz. 10.00 do godz. 11.00 ul.: Listopadowa

Od godz. 11.00 do godz. 12.00 ul.: Królewska, Książęca, Orla

Od godz. 12.00 do godz. 13.00 ul.: Dębowa Jabłonna, Spokojna: Jabłonna, Legionowo

Od godz. 13.00 do godz. 14.00 ul.: Gdańska, Osiedlowa

Od godz. 14.00 do godz. 15.00 ul.: Traugutta i Zacisze

Od godz. 15.00 do godz. 16.00 ul. Lawendowa, Wyspiańskiego, Lutosławskiego, Karłowicza, Góreckiego, Szymanowskiego, Moniuszki, Kilara, Chopina, Makowskiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Michałowskiego, Mehoffera, Przytulna, Merliniego, Fałata, Zakole, Bzury,

Od godz. 16.00 do godz. 17.00 ul.: Jabłonowska, Chełmońskiego, Św. Wojciecha, Jagiellońska, Wieniawskiego

Od godz. 17.00 do godz. 18.00 ul.:  Mieszka I, Małachowskiego, Husarska

Od godz. 18.00 do godz. 19.00 ul.: Wrzosowa, Wenecka

Od godz. 21.00 do godz. 22.00 ul.:  Graniczna – blok 1B i domy jednorodzinne.