OGŁOSZENIA DLA BIERZMOWANYCH

Najbliższe spotkanie dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się
w niedzielę 13 stycznia 2019 roku. Zapraszamy tego dnia na mszę świętą o godzinie 18:00; spotkanie odbędzie się w kościele po zakończeniu mszy.

TREŚĆ SPOTKANIA 25 listopada 2018:

Szczęść Boże moi drodzy!

Chciałem napisać krótko, żeby Wam się chciało przeczytać, ale wyszło jak wyszło

Dziękuję za Wasz udział w spotkaniu! Powiedzieliśmy sobie kilka ważnych rzeczy:

I. Dostaliście indeksy, do których będziecie zbierać podpisy za uczestnictwo we mszy św, za spowiedź, spotkania itd. Jednak nie oznacza to, że w taki sposób ZASŁUGUJECIE na bierzmowanie.

Wprowadzenie indeksów ma następujące cele:

1. Zapoznanie kandydata z duszpasterzami – gdy przychodzicie po podpis, jest okazja do zamienienia kilku słów, co wg mnie jest bardzo ważne. Przekonujecie się, że ksiądz to nie ktoś z kosmosu, tylko normalny człowiek, z którym można normalnie pogadać. Dla księdza to też cenne, gdy widzi że „kandydaci to bierzmowania” to nie jakaś bezimienna masa, lecz żywi ludzie, którym jest winien troskę i zainteresowanie w miarę potrzeby.

2. Mobilizację do uczestnictwa w mszach świętych, spowiedzi i nabożeństwach. Brak obecności nie jest jednak obciążony żadną surową karą. Warunkiem jest powiedzenie prawdy. W przypadku nieobecności wpisujemy prawdziwy powód – nawet najgorszy, ale prawdziwy. PROSZĘ WAS-NIE KŁAMCIE.

II. Przypuszczam, że głównym celem części z Was jest zdobycie bierzmowania. Jednak moim celem jest, aby dzięki temu że przez rok/dwa lata będziecie przychodzić do kościoła; czegoś sensownego Was nauczyć.

III. Chcę, aby to przygotowanie nauczyło Was dwóch rzeczy:

1. Uczciwości, prawdomówności, szczerości itd.

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że to w kościele nauczycie się jak kłamać, kombinować i oswoicie się z kłamstwem w żywe oczy. Jeżeli przygotowanie do bierzmowania ma Was raczej zepsuć, niż naprawić – darujmy sobie to.

2. Przekonania, że Kościół jest miejscem, gdzie zawsze możecie odnaleźć pomoc, zarówno Pana Boga jak i księdza.

Bardzo często jedno idzie w parze z drugim. Jeżeli kiedyś ktoś został źle potraktowany przez księdza, myśli że Pan Bóg jest taki sam. Nic bardziej mylnego. Jednak chcemy, abyście zawsze wiedzieli, że w naszym kościele zawsze będzie dla Was miejsce – nie ważne jak często przychodzicie, jak długo nie byliście u spowiedzi, jaką macie sytuację życiową itd. WAŻNA JEST WASZA UCZCIWOŚĆ I SZCZEROŚĆ. Tym bardziej, że teraz naprawdę macie niewiele osób, z którymi możecie szczerze pogadać o swoich problemach.

IV. Zwróciłem uwagę na to, jak bardzo ważna jest SPOWIEDŹ. Wiem, że dla wielu osób jest to problem. Ale dojrzałość wymaga też pewnego przełamania. Do spowiedzi przychodzisz nie dla księdza, ale dla Pana Boga – to przed Nim się spowiadasz. Ksiądz może być jeszcze większym grzesznikiem niż Ty. Co Cię to obchodzi? To Ty masz się pojednać z Bogiem. Kolejny raz – SZCZEROŚĆ. Spowiadamy się szczerze i uczciwie. W innym wypadku – darujcie sobie.

V. Kwestia wpisowego. Wynosi ono 50zł i będzie zbierane na spotkaniu 13 stycznia 2019 roku. Nie jest to zapłata za sakrament! To fundusz, z którego opłacimy:
– pamiątka bierzmowania – zadbam o to, żeby było to coś sensownego;
– upominki i ew. zwrot pieniędzy za benzynę dla osób, które będą przyjeżdżały z daleka żeby wygłosić Wam jakąś ciekawą konferencję;
– upominek dla ks. Biskupa, ks. Proboszcza w dniu bierzmowania;
– upominek dla p. kościelnego, który chociażby dzisiaj musiał spędzić w kościele godzinę dłużej niż zwykle.

Moja prośba jest taka, żebyście zapłacili to z WŁASNYCH OSZCZĘDNOŚCI – jako element przygotowania do bierzmowania. Uczymy się wrażliwości na to, że ktoś się dla nas poświęca. Uważam też, że inaczej traktujemy coś, co mamy „za darmo” a inaczej to, co kosztuje nas jakąś ofiarę.

Dziękuję za uwagę!

Dla spóźnialskich

Aby zapisać się na przygotowanie do bierzmowania, należy skontaktować się z księdzem odpowiedzialnym za przygotowanie.

Kontakt: jan.roztocki1@gmail.com